We’re a Happy Family I-II
Lecklin Johanna
Kaksi videota, joissa ihmisten ajatukset tulevat näkyviin tekstityksessä. Joulupäivällisen tunnelma on kireä, eikä kukaan puhu mitään. Ajatuksissaan isä suunnittelee matkaa ja äiti pelkää pöytäliinan menevän viinistä pilallle. Iltapukujuhlissa juodaan viiniä ja poltellaan sikareja. Teksti paljastaa, että kissa on unohtunut ruokkia.
Tuotantovuosi
2002
Kesto
00:03:59
Tyyppi
Asiasana
ajattelu, alkoholi (päihteet), ihmissuhteet, installaatiot, juhlat, kissa, muistot, muotokuvat, perheet, ristiriidat, ruoka, tekstitys, tunteet
Alkuperäinen nimi
We’re a Happy Family I-II
Suomenkielinen nimi
We’re a Happy Family I-II
Englanninkielinen nimi
We’re a Happy Family I-II
Tuotantomaat
Finland
Dialogi
Kyllä
Kuvasuhde
4:3
Ääni
Ei
Työryhmä
Johanna Lecklin (Tekijä)
Pressikuvat
Johanna Lecklin (s. 1972) on valmistunut Helsingin yliopistosta 2008 ja Kuvataideakatemiasta 2003 sekä opiskellut UCL:n Slade School of Fine Artissa Lontoossa. Lecklin tekee videoita, valokuvia ja liikkuvan kuvan installaatioita, jotka perustuvat dokumenttiin, narratiivisuuteen ja performatiivisuuteen. Lecklinin teoksia on esitetty useissa näyttelyissä ja festivaaleilla sekä kotimaassa että ulkomailla, kuten Liverpool Biennaalin City States -näyttelyssä (2010) ja Kiasman kokoelmanäyttelyssä Järjestetty juttu (2010).
28 teosta