Saarijärven elokuvaviikoilla esitetään Milja Viidan SKÖNÄRIT (artikkelikuva) sekä Anssi Kasitonnin Penan erikoiskuljetus. Elokuvaviikot järjestetään 9.–16.11.2025.
Saarijärven elokuvaviikko on järjestetty vuodesta 1984 alkaen Saarijärvellä, Keski-Suomessa.
SKÖNÄRIT (2025) on Milja Viidan kollaasielokuva, joka rakentuu raumalaisten merimiesten maailmalla kuvaamista kaitafilmeistä ja arkistoista löydetyistä kirjallisista dokumenteista. Sana ”skönäri” on vanhaa merimies-slangia ja tarkoittaa merenkävijää.

Anssi Kasitonnin Penan erikoiskuljetus (2024) esittelee Penan, joka on ajanut rekkaa jo 50 vuotta ja aikoo niin tehdä jatkossakin. Hänen muistiongelmansa on vain pikku kuoppa elämän valtatiellä.
Saarijärven elokuvaviikot
9.–16.11.2025
Saarijärvi
Lue lisää: Saarijärven elokuvaviikot
AV-arkki on edistänyt suomalaisen mediataiteen asemaa vuodesta 1989. Taiteilijat osallistuvat tähän tapahtumaan AV-arkin edistämistyön ansiosta. Jos haluat seurata viimeisimpiä uutisiamme, tilaa uutiskirjeemme!