Juha Mäki-Jussilan Äkkiä viime kesänä (2013) (artikkelikuva), Leena Lehden Taiga (2021), Niina Suomisen Hyvä meininki (2009) ja Leena Pukin Limakon aika (2021) esitetään Turku Animated Film Festivalin (TAFF) erikoisnäytöksessä. TAFF järjestetään 20.-24.8.2025 Turussa.
AV-arkin non-stop erikoisnäytös esitetään lauantaina 23.8. Viinatehtaalla klo 11-13.
Näytöksen on kuratoinut TAFF:n taiteellinen johtaja Joni Männistö.
Näytökseen on vapaa pääsy!
Juha Mäki-Jussilan Äkkiä viime kesänä on kokeellinen animaatio, joka perustuu Tennessee Williamsin samannimiseen näytelmään. Teos koostuu alkuperäisen näytelmän osista, joissa näyttelijätyön hoitavat kasvit.

Taiga on elegia havumetsälle. Ilmaston lämpenemisen myötä kasvillisuusvyöhykkeiden rajat siirtyvät kohti pohjoista, ja havumetsä sellaisena, kuin sen tunnemme, on muuttumassa ja katoamassa. Taiga on tehty 16mm filmille ilman kameraa. Se yhdistää käsin raaputettua animaatiota ja taigalta kerättyjä pieniä kasveja ja sammalia.

Tässä pelissä yhden tappio ei ole toisen voitto, vaan kaikki häviävät. Luusereiden maailmassa vallitsevat omat lainalaisuudet ja meininki on aina hyvä. Kaikki Hyvä meininki -animaatioon käytetty ruoka kerättiin jäteastioista.

Limakon aika -videoteoksessa limakkojen liike yhdistyy kuvioihin, jotka on valittu karjalaisista kuvatäkeistä. Limakot ovat alkeellisia aitotumallisia eliöitä, jotka pystyvät liikkumaan, vaikka niillä ei ole aivoja tai neurojärjestelmää. Taustalla kuultava runo käsittelee ajan, kiertokulun ja maatumisen teemoja.
Turku Animated Film Festival
20.-24.8.2025
Turku
Lisätiedot: TAFF – Non-stop screening
AV-arkki on edistänyt suomalaisen mediataiteen asemaa vuodesta 1989. Taiteilijat osallistuvat tähän tapahtumaan AV-arkin edistämistyön ansiosta. Jos haluat seurata viimeisimpiä uutisiamme, tilaa uutiskirjeemme!