Milja Viidan SKÖNÄRIT Espoo Cinén (22.8.–31.8.2025) ohjelmistossa Itämeripäivän erikoisnäytöksenä

Milja Viidan DocPoint-festivaaleilla erikoismaininnut ansainnut kokeellinen dokumenttielokuva SKÖNÄRIT on mukana Espoo Ciné International Film Festivalin ohjelmistossa. Festivaali järjestetään 22.8.–31.8.2025 Epoossa ja Helsingissä.

SKÖNÄRIT esitetään torstaina 28.8. klo 15 Kino Tapiolassa.

Elokuva esitetään Itämeripäivän erikoisnäytöksenä. Näytöksen lipputulot lahjoitetaan John Nurmisen säätiölle meriluonnon suojeluun. 

SKÖNÄRIT on kollaasielokuva, joka rakentuu raumalaisten merimiesten maailmalla kuvaamista kaitafilmeistä ja arkistoista löydetyistä kirjallisista dokumenteista. Sana ”skönäri” on vanhaa merimies-slangia ja tarkoittaa merenkävijää.


Espoo Ciné International Film Festival
22.8.–31.8.2025
Espoo, Helsinki

Lisätiedot: Espoo Ciné

Espoo Ciné on yksi Suomen suurimmista elokuvafestivaaleista ja keskeinen uuden eurooppalaisen elokuvan esittäjä Suomessa.


AV-arkki on edistänyt suomalaisen mediataiteen asemaa vuodesta 1989. Taiteilijat osallistuvat tähän tapahtumaan AV-arkin edistämistyön ansiosta. Jos haluat seurata viimeisimpiä uutisiamme, tilaa uutiskirjeemme!